Godło
Zespół szkół nr 3os. Piastowskie 65
61-156 Poznań
Sekretariat:(0-61) 877-13-00
gm31@poznan.interklasa.pl

Historia szkoły i absolwenci


           Sportowa Szkoła Podstawowa nr 14 i Gimnazjum nr 31

w Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 3 w Poznaniu

„Czternastka” to pierwsza szkoła zbudowana po wojnie na prawym brzegu Warty. Rozpoczęła swoją pracę 1 września 1950 roku. Od 1976 roku za zgodą Ministerstwa Oświaty i Wychowania Szkoła Podstawowa nr 14 w Poznaniu została mianowana szkołą sportową o profilu pływackim. Od początku istnienia SP 14 była uznawana za jedną z najlepszych szkół pływackich w kraju. Wielu wybitnych zawodników swoje sukcesy zawdzięcza trenerom tej szkoły.
 

DYREKTORZY

Pierwszym dyrektorem szkoły (lata 1976- 1982) została p. mgr Iwona Jasińska. Obowiązki zastępcy ds. sportu pełniła p. mgr Barbara Urbańska .
W latach 1982- 1984 dyrektorem szkoły był p. mgr Stanisław Turno, a funkcję dyrektora sportowego nadal sprawowała p B. Urbańska.
Od 1984 roku do 2007 funkcje dyrektora szkoły pełniła p. mgr Barbara Kędra. W tym okresie funkcję dyrektora ds. sportu sprawowali mgr Mikołaj Wilczek , mgr Barbara Zabłocka , mgr Adam Dybowski i mgr Wiesława Adamska.
Od września 2007 roku dyrektorem szkoły jest p. mgr Barbara Czeszewska, a funkcję koordynatora ds. sportu pełni nadal mgr Wiesława Adamska.
 

TRENERZY

W 1976 roku pracę trenerską w szkole rozpoczęli mgr Barbara Zabłocka i mgr Adam Dybowski. Na przestrzeni lat trenerów przybywało i do kadry trenerskiej dołączyli: Werner Urbański, Adam Daszkiewicz, Leszek Szymkowiak, Czesław Szulc, Hanna Szymańska, Stanisław Głąb, Andrzej Olszewski, Wiesława Adamska, Mikołaj Wilczek, Sławomir Wójtowicz, Mirosław Kostyk, Irena Mądra, Wojciech Zabłocki, Bogumiła Mroczek, Krzysztof Kaczała, Michał Szymański, Michał Kaznowski, Wiktoria Trafas, Dorota Płóciniak, Grzegorz Płóciniak, Mariusz Ludwiczak, Galina Kawczyńska.
 

WAŻNIEJSZE WYDARZENIA Z HISTORII SZOŁY

1976r.        powołanie klas pływackich z zawodników KS Warta i KS Lech
pierwsze złote medale zdobyte na Mistrzostwach Polski
1977r.        dominujące rola szkoły na MP Juniorów w Koszalinie
udział w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Łodzi – 19 medali
1978r.        MP Juniorów w Zielonej Górze 22 medale
objęcie szkoły patronatem KS WARTA
1979r.          MP juniorów w Raciborzu i Lublinie - 8 medali
Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży – 9 złotych, 4 srebrne, 2 brązowe
1980r.        I Ogólnopolskie Zawody Szkół Sportowych – II miejsce
            MP Juniorów Warszawa – 2 złote medale
1981r.        Ogólnopolskie Zawody Szkół Sportowych – III miejsce
MP Juniorów 5 medali
1982r.        Ogólnopolskie Zawody Szkół Sportowych – III miejsce
MP Juniorów – 12 medali
1983r.        Ogólnopolskie Zawody Szkół Sportowych – II miejsce
III miejsce Szkoły na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Warszawie
1984r.        Ogólnopolskie Zawody Szkół Sportowych – Szczecin – I miejsce
MP Juniorów Młodszych – Tarnów – 13 medali
                       Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży – Poznań – I miejsce – 29 medali
1985r.        Ogólnopolskie Zawody Szkół Sportowych – I miejsce- 14 medali
MP Juniorów – Puławy – 7 medali
MP Juniorów – Szczecin - 11 medali
Ogólnopolskie Spartakiada Młodzieży - I miejsce wśród szkół.
1986r.        Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży – I miejsce wśród szkół
MP Juniorów – Poznań 8 medali
1987r.        Zimowe MP Puławy , Gorzów Wlkp. – 4 złote, 7 srebrne, 3 brązowe
Letnie MP Szczecin – 6 złotych, 4 srebrne, 2 brązowe
Rekord Polski Beaty Kaszuby na 200 m stylem klasycznym
1988r.        Letnie MP Wrocław – 10 medali
 

Spotkanie z absolwentami szkoły, uczestnikami Olimpiady w Seulu: Markiem Łbikiem, Arturem Wojdatem i Rafałem Szukałą.

 
1989r.        Letnie MP Mielec – 2 srebrne, 3 brązowe
Rekord Polski Pauliny Dratwy na 50 m klasycznym
1990r.        Zimowe MP Toruń, Ostrowiec - 2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy
Międzynarodowy Festyn w Northeim – 39 medali
5 Rekordów Polski Joanny Anczykowskiej
1991r.        Zimowe MP Toruń, Ostrowiec , Białystok – 4 złote, 2 srebrne, 1 brązowy
Letnie MP Rzeszów – 4 złote, 2 srebrne, 1 brązowy
4 Rekordy Polski Joanny Anczykowskiej
1992r.        Zimowe MP Ostrołęka, Racibórz, Kraków – 3 złote, 4 srebrne, 4 brązowe
Letnie MP Mielec – 5 złotych, 2 brązowe
1993r.        Zimowe MP – Kraków, Ostrołęka – 6 złotych, 2 brązowe,
1994r.        Zimowe MP – Ostrołęka 1 złoty, 4 srebrne, 2 brązowe
Letnie MP – Oświęcim 2 złote, 3 srebrne, 1 brązowe
1995r.        Zimowe MP Kraków , Szczecin , Rzeszów – 2 srebrne
Letnie MP Gorzów Wlkp. - 1 srebrny
1996r.        Zimowe MP Olsztyn 1 brązowy
2002r.          Zimowe MP Wyszków – 1 złoty, 1 srebrny
Letnie MP – Szczecin – 2 srebrne
2003r.        Zimowe MP Siemianowice – 1 srebrny
2004r.          Letnie MP Poznań, Szczecin – 2 brązowe
 

25 listopada 2004r.

na zaproszenie uczniów gościła w szkole Otylia Jędrzejczak.

 
2005r.        Zimowe MP Ciechanów – 2 brązowe
Letnie MP Dębica, Szczecin, Łódź – 5 medali w tym  4 srebrne, 1 brązowy
2006r.        Letnie MP – 3 brązowe
2007r.          Zimowe MP Kraków – 3 brązowe
Letnie MP Drzonków – 3 brązowe
Rekord Polski Wojciecha Bachowskiego na 50 m, 100 m, 200 m klasycznym
Rekord Polski Jana Chrościńskiego na 50 m klasycznym

We wrześniu na zaproszenie uczniów do szkoły przyjechał ze Stanów Zjednoczonych nasz absolwent Rafał Szukała.

 
2008r.          Zimowe MP Oświęcim – 4 medale w tym – 1 złoty, 2 srebrne , 1 brązowy
Letnie MP Dębica – 7 medali w tym 4 złote, 2 srebrne, 1 brązowy
Mistrzostwa Polski Szkół Sportowych – Racibórz – szkoła podstawowa 7 miejsce, gimnazjum 12 miejsce
Rekord Polski Remigiusza Wiatrowskiego na 50 m dowolnym
Rekord Polski sztafety chłopców 4x100 m dowolnym 12-latków
2009r.          Zimowe Mistrostwa Polski: Ostrowiec, Gorzów, Nowa Ruda, Cetniewo – 21 medali
                          Letnie Mistrzostwa Polski: 30 medali     14 złotych  9 srebrnych  7 brązowych
                          Mistrzostwa Szkół Sportiwych - Racibórz - I miejsce szkoła podstawowa
 

2010 r.              Zimowe Mistrzostwa Polski: 29 medli    9 złotych   9 srebrnych    11 brązowych

                         Letnie Mistrzostwa Polski: 18 medali    6 złotych   6 srebrnych   6 brązowych

                         Mistrzostwa Polski Szkół Sportowych - Racibórz - i miejsce szkoła podstawowa

2010r.                       Uroczystość nadania imienia

Prezydenta Macieja Frankiewicza Gimnazjum nr 31

odbyła się 5 listopada 2010r.

 
 
 

NAJWYBITNIEJSI ABSOLWENCI
SPORTOWEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 14

 Rok szkolny 1978/79
 
Marek Wiktorowski:
dwudziestojednokrotny Mistrz Polski na dystansach 400 i 1500m stylem dowolnym , wielokrotny rekordzista Polski w stylu dowolnym
Piotr Gaik:
osiemnastokrotny Mistrz Polski na dystansach 400 i 1500 m stylem dowolnym, wielokrotny rekordzista Polski
Andrzej Urbański:
siedemnastokrotny Mistrz Polski na dystansach 100 i 200 m stylem klasycznym
Jarosław Świadek:
piętnastokrotny Mistrz Polski na dystansach 200 i 400 m stylem dowolnym
Piotr Topiłko:
ośmiokrotny Mistrz Polski na 100 i 200 m stylem grzbietowym
 
Rok szkolny 1979/1980
Krzysztof Lipiński:
jedenastokrotny Mistrz Polski na dystansach 100 i 200 m stylem motylkowym
Rok Szkolny 1982/1983
Artur Wojdat:
piętnastokrotny Mistrz Polski na dystansach 50,100,200 i 400 m stylem dowolnym , srebrny medalista Mistrzostw Europy Juniorów w Splicie na dystansie 200 m stylem dowolnym, rekordzista świata na 400 m stylem dowolnym, brązowy medalista Olimpiady w Seulu.
Maciej Konecki:
kilkukrotny Mistrz Polski na dystansach 200 i 400 m stylem zmiennym ,IV miejsce w rankingu Mistrzostw Świata, V miejsce na I Mistrzostwach Świata na krótkim basenie
 
Rok szkolny 1982/1983
Tomasz Rozmiarek:
kilkukrotny Mistrz Polski na dystansach 100 i 200 m stylem klasycznym, IV miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów w Szwecji na 200 zmiennym
Andrzej Śniadek:
kilkukrotny Mistrz Polski w stylu dowolnym i motylkowym
Dariusz Tasarek:
kilkukrotny Mistrz Polski na dystansach 100,200,400,1500 m stylem dowolnym
 
Rok szkolny 1985/1986
Aneta Pięczka:
dwudziestokrotna medalista Mistrzostw Polski na dystansach 100,200 stylem grzbietowym oraz 200,400 m stylem zmiennym, piętnastokrotna rekordzista Polski na dystansach 100,200 m stylem grzbietowym i zmiennym
Włodzimierz Gorlak:
ośmiokrotny Mistrz Polski na 100, 200 m stylem zmiennym
Dariusz Klimczak:
ośmiokrotny Mistrz Polski na 100 , 200 m stylem grzbietowym
Paweł Pięczka:
trzykrotny Mistrz Polski na dystansach 100, 200 m stylem motylkowym
 
Rok szkolny 1986/1987
Rafał Szukała:
trzydziestokrotny Mistrz Polski na dystansach 100m stylem dowolnym , motylkowym, grzbietowym oraz 200 zmiennym, brązowy medalista Mistrzostw Europy Juniorów w Rzymie na 100 m stylem motylkowym, dwudziestokrotny rekordzista Polski na 50,100 m stylem motylkowym, 100 grzbietowym oraz 100 dowolnym, Mistrz Świata na 100 m stylem motylkowym, srebrny medalista Olimpiady w Barcelonie.
Maciej Soszyński:
pięciokrotny Mistrz Polski na 50,100,200,400 i 1500 m stylem dowolnym
 
Rok szkolny 1987/1988
Beata Kaszuba:
dwudziestokrotna Mistrzyni Polski na 100,200 m stylem klasycznym oraz 100 m stylem dowolnym, brązowa medalistka Mistrzostw Europy w Rzymie na 200 m stylem klasycznym, vice Mistrzyni USA w stylu klasycznym
Katarzyna Zabłocka:
vice Mistrzyni Polski w stylu motylkowym
Marek Klechammer:
pięciokrotny Mistrz Polski na 200 m stylem motylkowym i 400 m stylem zmiennym, srebrny medalista Mistrzostw Europy w Antwerpii na 200 m stylem motylkowym
Maciej Koperski:
czterokrotny Mistrz Polski na 100, 200 m stylem motylkowym
 
Rok szkolny 1988/1989
Maciej Kabaciński:
ośmiokrotny Mistrz Polski na 50,100,200,400 i 1500 m stylem dowolnym
 
Rok szkolny 1991/1992
Paulina Dratwa:
czterokrotna Mistrzyni Polski na dystansach 50,100 m stylem klasycznym
Rok szkolny 1992/1993
Joanna Anczykowska:
trzydziestokrotna Mistrzyni Polski na dystansach 50,100,200,400 m stylem dowolnym, 100,200 m stylem grzbietowym, 200 m stylem zmiennym; IV miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów w Istambule na 200 m stylem dowolnym ; dwudziestokrotna rekordzistka Polski w stylu dowolny, motylkowym, grzbietowym i zmiennym
Marta Dorynek:
mistrzyni i rekordzistka Polski na dystansie 50 m stylem klasycznym ;
 
Rok szkolny 1993/1994
Anna Tuliszkiewicz:
dwukrotna Mistrzyni Polski na 50 m stylem dowolnym;
Bartosz Galas:
dziesięciokrotny Mistrz Polski na dystansach 100,200 m stylem grzbietowym ; finalista Mistrzostw Europy Juniorów w Kopenhadze w stylu grzbietowym;
Łukasz Osik:
dwukrotny Mistrz Polski na dystansach 50, 100 m stylem dowolnym
 
Michał Szymański:
kilkukrotny Mistrz Polski na dystansach 200,400 m stylem dowolnym; VI miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów w Kopenhadze na 400 m stylem dowolnym
Filip Wawrzyniak:
dwukrotny Mistrz Polski na dystansach 400 m stylem zmiennym;
 
Rok szkolny 1994/1995
Michał Nowak:
vice Mistrz Polski w stylu motylkowym
 
Rok szkolny 1998/1999
Łukasz Boral:
wielokrotny Mistrz i rekordzista Polski w stylu klasycznym, Mistrz Europy Juniorów w 2002 roku w LINTZ na 200 m stylem klasycznym.
 
Rok szkolny 1999/2000
Oskar Owczarek:
wielokrotny Mistrz Polski w stylu grzbietowym
 
Rok szkolny 2001/2002
Agata Grunt:
kilkukrotna Mistrzyni Polski w stylu klasycznym,
Michał Andrzejewski:
kilkukrotny Mistrz Polski w stylu klasycznym,
 
Bartosz Rakowski:
kilkukrotny Mistrz Polski w stylu motylkowym
 
Rok szkolny 2002/2003
Konrad Boral:
Mistrz Polski w stylu dowolnym 400, 1500 m
 
Rok szkolny 2004/2005
Marcin Paszek:
wielokrotny Mistrz Polski w stylu motylkowym, uczestnik Mistrzostw Europy Juniorów w 2007 roku w ANTWERPII 10 miejsce na 200 m stylem motylkowym.
 
Rok szkolny 2005/2006
Aleksandra Bernat:
rekordzistka i wielokrotna Mistrzyni Polski w stylu dowolnym.
 

Rok szkolny 2008/2009

Wojciech Bachowski: 

 jeden złoty, trzy srebrbe i 10 brązowych medali w stylu klasycznym
 cztery brązowe medale w sztafetach 4 x 100 m st. zmiennym
 trzy rekordy Polski juniorów 14 lat na 50, 100 i 200 m st. klasycznym

Łukasz Michalak, Piotr Gomoła, Jacek Jankowski i Krzysztof Michałowski

brązowi medaliści w sztafetach 4 x 100 m st. zmiennym
 

Rok szkolny 2009/2010 

Paulina Stefaniak: 

brązowy medale na 50 m st. motylkowym

brązowy sztafecie 4 x 100 m st. zmiennym

Katarzyna Mendowska, Weronika Bamber i Daria Zawieja

2 brązowe medalistki w sztafecie 4 x 100 m st. zmiennym

 
 
 
Największe sukcesy uczniów Sportowej Szkoły Podstawowej nr 14  są udziałem zasłużonych trenerów pracujących w szkole. W gronie tych najwybitniejszych są: Werner Urbański, Adam Dybowski, Czesław Szulc, Leszek Szymkowiak, Andrzej Olszewski, a obecnie Krzysztof Kaczała, Michał Kaznowski i Grzegorz Płóciniak.
 
 
   
 
 
 
Po kilku latach przerwy udało się odbudować szkolenie młodzieży na wszystkich poziomach edukacji. Dzięki zaangażowaniu kadry trenerskiej oraz utalentowanej i pracowitej młodzieży stale podnosimy swój poziom sportowy. Potwierdzeniem tego jest 21 medali zdobytych na Zimowych Mistrzostwach Polski przez uczniów naszej szkoły. Mamy nadzieję, że uda nam się odbudować dawny prestiż szkoły.
 
autor: Wiesława Adamska
Dyrektor ds sportu
 

 

 

 

  
Do góry