Pływanie

Pływanie to dyscyplina sportowa oraz forma aktywności fizycznej, która rozwija mięśnie całego ciała. Pływanie korzystnie wpływa na kręgosłup, kształtuje mięśnie klatki piersiowej oraz redukuje napięcie mięśniowe. Ponadto kształtuje prawidłowe nawyki higieniczne i zdrowotne. Pływanie zalicza się do sportów wczesnej specjalizacji – im szybciej rozpoczniemy proces nauczania i doskonalenia pływania, tym lepsze możemy uzyskać efekty.

Pływanie jako dyscyplina sportowa związane jest z Czternastką nieprzerwanie od ponad 40 lat. Uczniowie naszej szkoły uprawiający pływanie są zawodnikami KS Warta Poznań, a zajęcia na basenie są integralną częścią planu lekcyjnego.

Uczniowie klas pierwszych mają zajęcia na basenie w wymiarze trzech godzin tygodniowo (45 minut),
uczniowie klas II – cztery godziny w tygodniu,
a klasy III – pięć godzin na tydzień.

Po klasie trzeciej następuje selekcja, w wyniku której do sportu pływackiego trafiają osoby predysponowane do uprawiania tej dyscypliny.

Od klasy IV zajęcia na basenie zwiększają swój wymiar do dwóch jednostek treningowych dziennie (90 minut) sześć razy w tygodniu,
uczniowie klas V – osiem razy w tygodniu,
klasy VI – dziewięć razy w tygodniu,
klasy VII i VIII – dziesięć razy w tygodniu.