Relacja nauczycielki Małgorzaty Marchlewskiej po spotkaniu ze Zbigniewem Pawlakiem

Czwartkowy poranek zapowiada się bardzo ekscytująco. Od kilku dni przygotowania do spotkania z panem  Zbigniewem Pawlakiem przebiegają bez zarzutu. Rzutnik włączony, ekran rozwinięty, tulipany wstawione do wazonu, dekoracje wpięte do ostatnej szpilki...  czekamy. Spoglądamy na zegar. Wskazówki przesuwają się coraz wolniej po jaskrawej tarczy mechanizmu. Zaczyna robić się nerwowo. Pani Joanna Frankiewicz spokojnie odpowiada na pytania dziennikarza osiedlowej telewizji, uśmiechając się do szklanego oka obiektywu kamery. Wypatrujemy naszego gościa przez okno, wychylając się coraz głębiej plastikowej ramy. Napięcie rośnie. Nagle podjeżdża pod szkołę samochód, z którego widać rozpromienioną twarz pana Zbigniewa Pawlaka.  Wspaniale, nie ma rzeczy niemożliwych! Witamy dostojną postać naszego gościa. Zmierzamy zdecydowanym krokiem do szkolnej auli.

Rozpoczyna się pierwsze spotkanie człowieka z pasją. Goście, nauczyciele i uczniowie zajmują miejsca. Kamery zostają rozstawione, aparaty fotograficzne schwytane w gotowości, szmer ustępuje, a w sali zapada idealna cisza. Pan Zbigniew Pawlak chwyta mikrofon i w tym samym momencie przenosi nas wszystkich do innej rzeczywistości. Opowiada swoje wrażenia z podróży w magiczne nieznane, które rozpoczął kilkanaście lat temu jako bardzo młody człowiek. Kreśli słowami opisy azjatyckich krajobrazów, wschodnich realiów i egzotycznej kultury.  Prezentuje niezwykłe zdjęcia osób, które poznał podczas swoich podróży. Opowiada o nich w niezwykły sposób, przybliżając nam ich dusze, osobowości i pragnienia. Porusza nas wszystkich. Podkreśla istotę wiary w człowieka i jego możliwości wyboru własnej drogi. Wyraźnie akcentuje kontrasty Wschodu z Zachodem. Zestawia obrazy dwóch odmiennych cywilizacji. Stawia pytania, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Czy zachodni świat jest w stanie zrozumieć Azję? Czy demokratyczne państwa powinny ingerować w politykę krajów muzułmańskich? A może powinniśmy z większą pokorą spojrzeć na Wschód? Dlaczego warto przyjrzeć się współczesnym procesom gospodarczym jakie tam zachodzą w dynamicznie rozwijających się miastach? Jakie to będzie miało konsekwencje w niedalekiej przyszłości dla Europy i Stanów Zjednoczonych?  Azja zdecydowanie patrzy  w przyszłość, czerpiąc swoją mądrość z przeszłości.  W odróżnieniu do Zachodu nie boi się starości. Szanuje tradycję i historię.

Pan Zbigniew Pawlak relacjonuje dalej ograniczenia wywołane wojną i terroryzmem. Jako autor książki „Pęknięte miasto Biesłan” wspomina ludzi, którzy nie zapomnieli krwawego okrucieństwa  oprawców ataku terrorystycznego na szkołe jesienią 2004 roku w Biesłanie. Opowiada o odwadze dzieci, które ratowały swoich braci i siostry w otoczonym ładunkami wybuchowymi  budynku .
Ogromne wzruszenie paraliżuje nas wszystkich. Pojawiają się łzy. Gość opowiada o tym zdarzeniu tak obrazowo, że wyobraźnia działa na nasze zmysły z podwójną mocą. Skuteczną bronią w walce z terroryzmem jest edukacja, mówi Zbigniew Pawlak. Książka w ręku dziewczynki paraliżuje katów bardziej niż agresywne akcje wojskowe. Wiedza i samoświadomość młodych ludzi budzą lęk wśród terrorystów.  Właśnie powszechna edukacja zminimalizuje wskaźnik śmiertelnych żniw akcji terrorystycznych. Warto się uczyć, rozwijać swoje umiejętności, być kimś. Mamy przecież więcej możliwości niż ludzie, którzy mieszkają w innych częściach świata.

Podróżnik uświadamia nam konieczność podejmowania wyzwań. Wskazuje istotę wytrwałości w dążeniu do realizacji indywidualnych marzeń. Namawia do korzystania z talentów, umiejętności i nieprzeciętności, która tkwi w każdym z nas. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi. Każdy coś potrafi. Jeseśmy sami odpowiedzialni za nasze życie, piszmy więc własne scenariusze. Uśmiech naszego gościa, przekonujący ton głosu oraz niecodzienna aura szkolnego pomieszczenia dają nam nadzieję, że wszystko jest możliwe. Wystarczy chcieć! Przecież potrafimy! Magiczna atmosfera dzisiejszego dnia unosi się nad naszymi głowami. Rozpoczyna się niezwykłe nieznane. Pan Zbigniew Pawlak kończy swoją opowieść, ale my  wspólnie zaczynamy  własną  podróż naszymi marzeniami, inspirowanymi „Marzeniami Macieja Frankiewicza”.
Małgorzata Marchlewska

Dodane przez: Joanna Parchoć, 2015-03-29 11:13:41