Kajakarstwo

Kajakarstwo klasyczne należy do grupy sportów cyklicznych o siłowo-wytrzymałościowym charakterze wysiłku i jest dyscypliną sportu uprawianą na całym świecie.

Trenowanie kajakarstwa niesie za sobą wiele korzystnych zmian dla organizmu i przyczynia się do wszechstronnego rozwoju. Oprócz wzmocnienia aparatu mięśniowego i zwiększenia poziomu wytrzymałości, wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej. Kajakarstwo jest dobrą formą na spędzanie czasu wolnego i przykładem aktywności fizycznej na całe życie.

Zdrowotne i poznawcze aspekty, które możemy zaobserwować w kajakarstwie są głównymi elementami, dzięki którym ten sport staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju.

W Szkole Podstawowej nr 14 program treningowy jest realizowany zgodnie z założeniami wieloletniego programu szkolenia sportowego zawodników w kajakarstwie. Zapewnia optymalny rozwój zawodnika najmłodszych lat (9-10) do kategorii seniora. Nadrzędnym celem prowadzonych treningów jest stopniowy rozwój zawodnika polegający nie tylko na budowaniu wydolności fizycznej i psychicznej, ale także budowaniu pozytywnego nastawienia do aktywności fizycznej, pracy zespołowej i współzawodnictwa.

Zajęcia dla najmłodszych mają charakter ogólnorozwojowy. Trening kajakarski to nie tylko pływanie na kajaku. To przede wszystkim: gry i zabawy ruchowe, trening równowagi, propriocepcji, bieg, jazda na rolkach, na nartach, pływanie na basenie, ćwiczenia ogólnorozwojowe na siłowni, nauczanie techniki wiosłowania-najpierw „na sucho”– aby jak najlepiej przygotować się do pływania na kajaku i kanadyjce.

Im bardziej zaawansowana grupa i dłuższy staż zawodnika tym treningi stają się bardziej wymagające.

Kajakarstwo kształtuje wytrwałość w dążeniu do celów, cierpliwość i systematyczność.
Uczy szacunku do przeciwnika, pokory po przegranej i radości po zwycięstwie.

Podstawą w kajakarstwie jest umiejętność pływania, którą dzieci w tej szkole nabywają
w klasach 1-3, dlatego wyboru tej dyscypliny sportu, można dokonać pod koniec III klasy.

Uczniowie naszej szkoły uprawiający kajakarstwo są zawodnikami KS Warta Poznań, a zajęcia treningowe są integralną częścią planu lekcyjnego. Treningi odbywają się na zlokalizowanej 700m od SP14 przystani kajakowej „Warta”, ul. Wioślarska 71.

Czternastka ma tradycje w kajakarstwie. Absolwentami Szkoły są olimpijczycy – utytułowani zawodnicy w historii Polskiego kajakarstwa: Marek Łbik kanadyjkarz dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu: srebrny medal w C2 500m oraz brązowy w C2 1000m, dwukrotny mistrz świata, śp. Rafał Piszcz kajakarz brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Monachium w K2 1000m.

Absolwenci SP14, którzy ukończyli naszą Szkołę w ostatnich latach, to multimedaliści Mistrzostw Świata, Europy i Polski: Eryk Wilga, Marceli Krawiec, Krystian Kubica, Alex Wilga.